Tankowanie paliwa

Ceny na stacjach paliw. W ostatni weekend października będzie wyraźnie drożej

27.10.2023
Redakcja
Czas czytania: 3 minut/y

Kierowcy planujący wyjazdy z okazji dnia Wszystkich Świętych będą tankować drożej – prognozują analitycy e-petrol.pl

Między 30 października i 5 listopada br. cen benzyny 98-oktanowej mogą wynieść 6,73-6,89 zł/l, a 95-ki – 6,15-6,30 zł/l . Za olej napędowy kierowcy zapłacą 6,18-6,31 zł/l – dodają analitycy e-petrol.pl

Analitycy portalu e-petrol.pl poinformowali w piątek, że między 30 października i 5 listopada br. cen benzyny 98-oktanowej mogą wynieść 6,73-6,89 zł/l. Dodali, że wyższe niż przed tygodniem będą także ceny 95-ki, i ukształtują się w widełkach 6,15-6,30 zł/l.

Nieco droższy będzie także olej napędowy – dla tego paliwa przewidujemy ceny na poziomie 6,18-6,31 zł/l. Nieznacznie w górę może także pójść cena autogazu, która według naszych prognoz ulokuje się w widełkach 3,07-3,15 zł/l

– wskazali analitycy.

Podsumowali, że w nadchodzących dniach ceny paliw będą nadal rosnąć.

To ważna wiadomość dla tysięcy Polaków, planujących tradycyjne wyjazdy z okazji dnia Wszystkich Świętych. Na niektórych stacjach w dobiegającym końca tygodniu dało się jeszcze zaobserwować ceny paliw poniżej 6-złotowej granicy, ale na przełomie października i listopada będą one należeć do rzadkości – zastrzegli analitycy.

Ich zdaniem zamieszanie i niepokoje na rynku międzynarodowym „z pewnością” będą miały wpływ na kształtowanie się cen paliw w następnym tygodniu.

„Realna wizja eskalacji konfliktu bliskowschodniego może stymulować zmianę w górę. To jeszcze jeden argument za nadchodzącymi w kolejnych dniach zwyżkami” – podkreślili.

Eksperci zwrócili uwagę, że zgodnie z zapowiedziami rafinerie podnoszą ceny wszystkich paliw – co przełoży się na zwyżki na rynku detalicznym już w najbliższych dniach.

Skala zmian dla wszystkich paliw od ostatniego weekendu sięga już ponad 200 zł na metrze sześc. Cena Pb98 wynosi dzisiaj 5432 zł/m sześc., czyli o 216 zł więcej niż w zeszłą sobotę. W przypadku benzyny 95-oktanowej mamy cenę 5089, czyli niemal 221 zł więcej niż przed tygodniem

– poinformowali analitycy. Dodali, że w przypadku diesla aktualna średnia cena w rafineriach to 5082 zł/m sześc. – o 224 zł więcej niż w sobotę 21 października.

„W przypadku oleju opałowego zmiana zwyżkowa wyniosła w analogicznym okresie 214 zł/m sześc., a poziom cen tego paliwa to 4694 zł’ – wskazali.

Analitycy zwrócili uwagę, że bliskowschodnie napięcie i związana z nim niepewność inwestorów przekładają się na „cenową huśtawkę nastrojów” na giełdach naftowych.

W mijającym tygodniu niemal każda sesja przynosiła wyraźną zmianę kierunku notowań surowca. Najdroższa ropa była w poniedziałek, kiedy płacono za nią ponad 92 dol. Najtaniej baryłkę surowca na giełdzie w Londynie można było kupić w środę, kiedy kosztowała niecałe 87 dol.

– podali, dodając, że w piątek przed południem cena ropy Brent wyniosła blisko 90 dol.

Zdaniem ekspertów portalu kluczowe znaczenie dla zachowania cen surowca mają aktualnie doniesienia napływające z Bliskiego Wschodu, a inwestorzy mają „duży problem” z oceną tego, jak rozwinie się sytuacja na pograniczu izraelsko-palestyńskim.

Informacje wskazujące na możliwość eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego czy jego umiędzynarodowienia, przekładają się bezpośrednio na wzrost notowań ropy naftowej, a każdy sygnał wskazujący na to, że uda się powstrzymać działania militarne i doprowadzić do dyplomatycznego rozwiązania daje podstawy do spadkowej korekty

– zauważyli.

Przyznali, że przed weekendem rosną obawy o to, że w najbliższej przyszłości dojdzie do lądowej operacji izraelskiej armii na terenach palestyńskich. „Do tego inwestorów zaniepokoiły informacje o amerykańskich atakach z powierza na cele związanych z Iranem szyickich milicji w Syrii. Cały czas realna jest więc groźba destabilizacji dostaw ropy z tego regionu, co przekłada się na wzrost notowań surowca” – ocenili analitycy e-petrol.pl.

W perspektywie najbliższych dwóch tygodni ceny diesla mogą zbliżyć się do 6,99-7,09 zł/l, a benzyny Pb95 do 6,60-6,70 zł/l – przewidują analitycy Reflex.

W ciągu tygodnia benzyna podrożała średnio o 16 gr/l, a diesel o 14 gr/l

„6,33 zł/l oraz 6,27 zł/l to aktualny średni krajowy poziom cen oleju napędowego i benzyny Pb95. W skali tygodnia benzyna podrożała średnio 16 gr./l natomiast diesel 14 gr./l” – poinformowali analitycy Refleksu. Prognozują, że średnia krajowa cena benzyny Pb95 i diesla na koniec przyszłego tygodnia może wzrosnąć do 6,50-6,60 zł/l.

Wzrosty cen paliw w kraju powinny być kontynuowane w pierwszej połowie listopada. W perspektywie dwóch najbliższych tygodni ceny diesla najprawdopodobniej zbliżą się do średniego poziomu około 6,99-7,09 zł/l natomiast benzyny Pb95 osiągną poziom 6,60-6,70 zł/l

– prognozują analitycy Refleksu. Zaznaczyli jednak, że w dalszym ciągu za paliwa płacimy mniej niż przed rokiem.

„Na koniec października 2022 roku średnia cena benzyny Pb95 w Polsce wynosiła 6,82 zł/l, natomiast diesla 8,03 zł/l” – wskazali.

Analitycy Refleksu zwrócili uwagę, że ceny grudniowej serii kontraktów na ropę Brent w piątek rano utrzymywały się w granicach 90 dol. za baryłkę. Ropa Brent jest około 2 dol. za baryłkę tańsza niż przed tygodniem.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA