Brytyjska inflacja najwyższa od 10 lat

17.11.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Do poziomu 4,2 proc wzrosła w październiku roczna stopa inflacji. Jest to poziom najwyższy od niemal 10 lat – od grudnia 2011 roku. W samym wrześniu inflacja wynosiła 3,1 proc. Od tego czasu inflacja wzrosła bardziej niż przewidywano. Jest to też dwukrotnie więcej, niż wynosi cel inflacyjny Banku Anglii. Wyraźnie wzmocni to presję na podniesienie stóp procentowych.

Winę za taki stan rzeczy ponosi wzrost cen energii, paliwa oraz usług w sektorze gastronomiczno-hotelarskim. Wysoka inflacja rozpoczęła się wraz z zakończeniem restrykcji sanitarnych wywołanych pandemią.

Zarówno Bank Anglii, jak i brytyjski resort finansów zakładają, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie dalej rosnąć – według ich prognoz szczyt nastąpi w kwietniu przyszłego roku, gdy może dojść nawet do 5 proc. Najprawdopodobniej Bank Anglii podniesie w grudniu główną stopę procentową, która obecnie jest rekordowo niska – na poziomie 0,1 proc.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA