Boris Johnson zrezygnował z funkcji premiera Wielkiej Brytanii. Fala dymisji w rządzie
7 lipca 2022
Redakcja

Boris Johnson zrezygnował z funkcji premiera Wielkiej Brytanii. Fala dymisji w rządzie

Boris Johnson

Boris Johnson około godz. 13.30 polskiego czasu poinformował, że rezygnuje ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii. Obowiązki będzie pełnił do czasu wyboru następcy. Prócz niego rezygnację złożyło blisko 60 osób z rządu i administracji.

Do chwili wyboru nowego premiera wasze interesy będą mi leżały na sercu, a rząd Zjednoczonego Królestwa będzie trwał

– podkreślił ustępujący premier.

W tym tygodniu wyszło na jaw, że Johnson od 2019 roku wiedział o zarzutach wobec posła Chrisa Pinchera, dotyczących jego niewłaściwego zachowania seksualnego, a mimo to powołał go w lutym tego roku na stanowisko zastępcy whipa, czyli osoby pilnującej dyscypliny w klubie poselskim.

Wywołało to falę rezygnacji w rządzie i administracji. Według Sky News, w rządzie Borisa Johnsona rezygnacje złożyło już 59 osób, nie tylko ministrów, ale również wiceministrów i podsekretarzy stanu.

W ciągu dwóch dni rezygnację złożyło pięciu ministrów – minister zdrowia Sajid Javid, finansów Rishi Sunak, minister edukacji Michelle Donelan, minister ds. Irlandii Północnej Brandon Lewi oraz ds. Walii Simon Hart. Na dodatek minister ds. wyrównywania szans, budownictwa i społeczności lokalnych Michael Gove został w środę wieczorem zdymisjonowany przez premiera.

Wcześniej Boris Johnson zrezygnował także ze stanowiska przewodniczącego Partii Konserwatywnej:

Wolą parlamentarnej Partii Konserwatywnej jest, aby pojawił się nowy lider partii, a tym samym nowy premier

– powiedział Boris Johnson.

Nowym minister zdrowia został Steve Barclay, sekretarzem skarbu Nadhim Zahawi, z kolei szefem resortu ds. wyrównywania szans, budownictwa i społeczności lokalnych został Greg Clark, były minister biznesu w rządzie Theresy May. Ministrem Edukacji został James Cleverly. Wciąż nie wiadomo kto obejmie pozostałe dwa opuszczone ministerstwa – ds. Walii i ds. Irlandii Północnej.

Zobacz też: Chiny zyskują na rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Politycznie i gospodarczo
MD/źródło: money.pl