Boris Johnson

Boris Johnson zrezygnował z funkcji premiera Wielkiej Brytanii. Fala dymisji w rządzie

07.07.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Boris Johnson około godz. 13.30 polskiego czasu poinformował, że rezygnuje ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii. Obowiązki będzie pełnił do czasu wyboru następcy. Prócz niego rezygnację złożyło blisko 60 osób z rządu i administracji.

Do chwili wyboru nowego premiera wasze interesy będą mi leżały na sercu, a rząd Zjednoczonego Królestwa będzie trwał

– podkreślił ustępujący premier.

W tym tygodniu wyszło na jaw, że Johnson od 2019 roku wiedział o zarzutach wobec posła Chrisa Pinchera, dotyczących jego niewłaściwego zachowania seksualnego, a mimo to powołał go w lutym tego roku na stanowisko zastępcy whipa, czyli osoby pilnującej dyscypliny w klubie poselskim.

Wywołało to falę rezygnacji w rządzie i administracji. Według Sky News, w rządzie Borisa Johnsona rezygnacje złożyło już 59 osób, nie tylko ministrów, ale również wiceministrów i podsekretarzy stanu.

W ciągu dwóch dni rezygnację złożyło pięciu ministrów – minister zdrowia Sajid Javid, finansów Rishi Sunak, minister edukacji Michelle Donelan, minister ds. Irlandii Północnej Brandon Lewi oraz ds. Walii Simon Hart. Na dodatek minister ds. wyrównywania szans, budownictwa i społeczności lokalnych Michael Gove został w środę wieczorem zdymisjonowany przez premiera.

Wcześniej Boris Johnson zrezygnował także ze stanowiska przewodniczącego Partii Konserwatywnej:

Wolą parlamentarnej Partii Konserwatywnej jest, aby pojawił się nowy lider partii, a tym samym nowy premier

– powiedział Boris Johnson.

Nowym minister zdrowia został Steve Barclay, sekretarzem skarbu Nadhim Zahawi, z kolei szefem resortu ds. wyrównywania szans, budownictwa i społeczności lokalnych został Greg Clark, były minister biznesu w rządzie Theresy May. Ministrem Edukacji został James Cleverly. Wciąż nie wiadomo kto obejmie pozostałe dwa opuszczone ministerstwa – ds. Walii i ds. Irlandii Północnej.

Zobacz też: Chiny zyskują na rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Politycznie i gospodarczo
MD/źródło: money.pl

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA