Bitcoin zaczął być notowany na giełdzie
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) 10.01.2024 r. zatwierdziła pierwsze notowane na giełdzie fundusze inwestycyjne (ETF) bitcoin. Stanowi to przełomowy moment dla największej kryptowaluty świata i szerszego przemysłu kryptowalut – czytamy w najnowszym Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
SEC zatwierdziła 11 ETF, otwierając drzwi do kryptowalut wielu nowym inwestorom. ETF są sposobem inwestowania w aktywa lub grupę aktywów bez konieczności ich bezpośredniego zakupu. Mimo akceptacji SEC wobec ETF dla kryptowalut, decyzja ta nie oznacza braku sceptycyzmu.
Komisarz SEC, Caroline Crenshaw, wyraziła obawy, że produkty te mogą zalać rynki i trafić na konta emerytalne amerykańskich gospodarstw domowych, które najmniej mogą sobie pozwolić na utratę oszczędności z powodu oszustw i manipulacji – powszechnych na tym rynku. Argumentacją za przyjęciem ETF bitcoin było to, że ta kryptowaluta jest łatwo dostępna, natomiast w nowo przyjętym kształcie aktywa inwestycyjne będą objęte odpowiednimi regulacjami.

Start ETF bitcoin na SEC wywołał znaczące zainteresowanie – podczas pierwszych 30 minut od startu funduszy ich wolumen obrotu przekroczył 1,2 mld USD. Jest to jeden z najmocniejszych debiutów w historii rynku giełdowych funduszy. Rekord osiągnął przekształcony w ETF Grayscale Bitcoin Trust, który pierwszego dnia handlu osiągnął wolumen obrotu w wysokości 2 mld USD. Drugie miejsce zajął BlackRock iShares Bitcoin Trust z wolumenem ponad 1 mld USD. Łączny wolumen pierwszego dnia przekroczył 4 mld USD. Popyt na te produkty przerósł oczekiwania analityków. Zainteresowanie ETF wpłynęło na kurs bitcoina, który po starcie funduszu wzniósł się do najwyższego poziomu od grudnia 2021 r.
Zatwierdzenie ETF bitcoin jest krokiem w kierunku integracji kryptowalut z tradycyjnymi rynkami finansowymi. Chociaż SEC zaznacza, że nie popiera samego bitcoina, zatwierdzenie ETF jest sygnałem rosnącej dojrzałości i akceptacji kryptowalut jako klasy aktywów. Scenariusz częściowej adopcji przewidujemy w opublikowanym przez PIE w 2023 r. raporcie pt. Popularność kryptowalut w Polsce. Przemawia za tym także przyjęte niedawno w UE Rozporządzenie w sprawie rynków kryptoaktywów, którego pierwszy pakiet regulacji
zacznie obowiązywać od 30.06.2024 r. i ureguluje funkcjonowanie sektora kryptowalut wewnątrz UE. Mimo tego, z uwagi na zmienność cen bitcoina, inwestorzy powinni pozostać ostrożni i świadomi ryzyka związanego z tymi produktami.
– oceniają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
MD/źródło: PIE