Austria przeciwna embargu na rosyjski gaz
Wiedeń nie poprze embarga wobec rosyjskiego gazu, jednak Włochy nie będą dłużej ich blokować.
UE ma inne możliwości zwiększenia środków karnych wobec rządu Putina
– stwierdził minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg.
Potwierdził tym samym wcześniejsze stanowisko kraju wobec nasilonych wezwań do zaprzestania handlu energią z Rosją.
Chociaż Austria jest jednym z największych producentów zielonej energii, nadal jest w 1/4 uzależniona od rosyjskiego gazu. Stanowi on aż 80 proc. dostaw gazu do tego kraju.
Inne wieści docierają z półwyspu apenińskiego:
Włochy nie zawetują sankcji na rosyjski gaz
– stwierdził włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Mayo.
Włochy nalegają, aby UE nałożyła ograniczenia na cenę importu gazu z Rosji, ale ich propozycja jest blokowana. W szczególności przez Niemcy.
Włochy importują około 40 proc. wykorzystywanego przez siebie gazu z Rosji. Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę starają się znaleźć alternatywy i zdywersyfikować swoje dostawy.
Według francuskich analityków z Conseil D’Analyse Economique zakaz dostaw energii z Rosji przyniósł by bardzo ograniczone straty dla gospodarki, gdyż firmy mogą dywersyfikować swoje źródła. Dla Francji taka decyzja spowodowałaby spadek PKB o około 0,3 proc., podczas gdy dla Niemiec około 3 proc.
W przypadku krajów takich jak Litwa, Bułgaria, Słowacja, Finlandia i Czechy wpływ ekonomiczny może wynosić od 1 proc. do 5 proc. Wszystkie trzy kraje bałtyckie od kwietnia odmawiają importu rosyjskiego gazu i lobbują za pełnym embargiem na ropę naftową dla agresora.
Jeśli nie zostanie wprowadzone pełne embargo na rosyjski gaz i ropę to Rosja może w tym roku zarobić nawet 321 miliardów dolarów na eksporcie energii i zakończyć rok z rekordową nadwyżką w wysokości 240 miliardów dolarów.
Gdybyśmy jako Europa wprowadzili takie rozwiązanie (embargo) to uderzenie byłoby szybkie i odpowiednio bolesne dla Kremla. Być może doprowadziłoby do obniżenia rosyjskiego PKB nawet o 40 proc. do końca roku
– twierdzi Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.
W środę UE omówi embargo energetyczne wobec Rosji. Kraje UE podzieliły się na dwa obozy podczas dyskusji na temat embarga na rosyjską ropę, gaz i węgiel – w szczególności zakaz importu rosyjskiej ropy jest blokowany przez Niemcy i Holandię.
MD