Austria przeciwna embargu na rosyjski gaz

04.04.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Wiedeń ​​nie poprze embarga wobec rosyjskiego gazu, jednak Włochy nie będą dłużej ich blokować.

UE ma inne możliwości zwiększenia środków karnych wobec rządu Putina

– stwierdził minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg.

Potwierdził tym samym wcześniejsze stanowisko kraju wobec nasilonych wezwań do zaprzestania handlu energią z Rosją.

Chociaż Austria jest jednym z największych producentów zielonej energii, nadal jest w 1/4 uzależniona od rosyjskiego gazu. Stanowi on aż 80 proc. dostaw gazu do tego kraju.

Inne wieści docierają z półwyspu apenińskiego:

Włochy nie zawetują sankcji na rosyjski gaz

– stwierdził włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Mayo.

Włochy nalegają, aby UE nałożyła ograniczenia na cenę importu gazu z Rosji, ale ich propozycja jest blokowana. W szczególności przez Niemcy.

Włochy importują około 40 proc. wykorzystywanego przez siebie gazu z Rosji. Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę starają się znaleźć alternatywy i zdywersyfikować swoje dostawy.

Według francuskich analityków z Conseil D’Analyse Economique zakaz dostaw energii z Rosji przyniósł by bardzo ograniczone straty dla gospodarki, gdyż firmy mogą dywersyfikować swoje źródła. Dla Francji taka decyzja spowodowałaby spadek PKB o około 0,3 proc., podczas gdy dla Niemiec około 3 proc.

W przypadku krajów takich jak Litwa, Bułgaria, Słowacja, Finlandia i Czechy wpływ ekonomiczny może wynosić od 1 proc. do 5 proc. Wszystkie trzy kraje bałtyckie od kwietnia odmawiają importu rosyjskiego gazu i lobbują za pełnym embargiem na ropę naftową dla agresora.

Jeśli nie zostanie wprowadzone pełne embargo na rosyjski gaz i ropę to Rosja może w tym roku zarobić nawet 321 miliardów dolarów na eksporcie energii i zakończyć rok z rekordową nadwyżką w wysokości 240 miliardów dolarów.

Gdybyśmy jako Europa wprowadzili takie rozwiązanie (embargo) to uderzenie byłoby szybkie i odpowiednio bolesne dla Kremla. Być może doprowadziłoby do obniżenia rosyjskiego PKB nawet o 40 proc. do końca roku

– twierdzi Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

W środę UE omówi embargo energetyczne wobec Rosji. Kraje UE podzieliły się na dwa obozy podczas dyskusji na temat embarga na rosyjską ropę, gaz i węgiel – w szczególności zakaz importu rosyjskiej ropy jest blokowany przez Niemcy i Holandię.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA