Nawożenie pola

Anwil wznowił produkcję nawozów. Z troski o gospodarkę

29.08.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Należąca do PKN Orlen spółka chemiczna Anwil wznowiła produkcję nawozów azotowych. Ma być to spowodowane troską o zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

PKN ORLEN S.A. informuje, że w trosce o zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz ochrony zdrowia w Polsce, pomimo trudnych warunków makroekonomicznych, spółka ANWIL S.A. podjęła decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych

– podał Orlen w komunikacie w poniedziałek.

23 sierpnia Anwil ogłosił wstrzymanie produkcji. Jako główny powód podał gwałtowny wzrost cen gazu. Stał się tym samym drugą firmą z branży, która zdecydowała się na wstrzymanie produkcji. Wcześniej zrobiła to Grupa Azoty.

wstrzymanie produkcji nawozów azotowych spowodowało również wstrzymanie dostaw produktów niezbędnych do produkcji żywności. Przede wszystkim dwutlenku węgla, ale także suchego lodu i kwasu azotowego.

Przedstawiciele branży spożywczej sygnalizowali, że wstrzymanie dostaw grozi zatrzymaniem produkcji żywności i może wpłynąć na bezpieczeństwo żywnościowe. Domagali się natychmiastowej reakcji rządu.

Brak dostępności na rynku niezbędnych do produkcji substancji tj. dwutlenek węgla uniemożliwi utrzymanie ciągłości produkcji wielu przedsiębiorstw z sektora spożywczego, a w konsekwencji ograniczy całkowitą podaż żywności, napojów i wód, co wpłynie na bezpieczeństwo żywnościowe polskiego społeczeństwa

– mówi Andrzej Gantner, wiceprezes i dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców (PFPŻ ZP) cytowany w komunikacie.

Zobacz też: Zimą może zabraknąć w Polsce nawet 6 mln ton węgla

MD/ źródło: 300gospodarka

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA