Amerykańscy celebryci uczestniczyli w kryptowalutowym oszustwie?

12.01.2022
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Celebryci na czele z Kim Kardashian, Floydem Mayweatherem Jr. i Paulem Piercem zostali pozwani za rzekome wykorzystanie inwestorów do oszustwa polegającego na pompowaniu kryptowaluty w celu jej sprzedaży po zawyżonych cenach.

Osoby zamieszane w cały proceder, w tym celebryci, są także oskarżani o

składanie fałszywych lub wprowadzających w błąd oświadczeń inwestorom na temat EthereumMax za pośrednictwem reklam w mediach społecznościowych i innych działań promocyjnych

– można przeczytać w treści pozwu zbiorowego złożonego w zeszły piątek w sądzie.

Oprócz trójki celebrytów pozwani zostali także m.in. współzałożyciele firmy odpowiedzialnej za kryptowalutę.

Według pozywających EthereumMax jest:

spekulacyjnym tokenem cyfrowym stworzonym przez tajemniczą grupę twórców kryptowalut.

Celebryci mieli namawiać miliony swoich obserwatorów z mediów społecznościowych, aby kupili kryptowalutę. Chodziło im o to, by sprzedać ją po zawyżonych cenach.

Ryan Huegerich, mieszkaniec Nowego Jorku, złożył skargę w imieniu swoim i innych, którzy kupili tokeny EMAX między 14 maja 2021 a 27 czerwca 2021 i stracili pieniądze.

EthereumMax odrzuca zarzuty:

Zwodnicza narracja związana z ostatnimi zarzutami jest pełna dezinformacji

– powiedział rzecznik firmy.

Mayweather promował EthereumMax w 2021 roku, kiedy brał udział w walce bokserskiej z gwiazdą YouTuba Loganem Paulem. Były gracz NBA i komentator sportowy Paul Pierce promował EthereumMax na swoim koncie na Twitterze:

Z kolei Kim Kardashian promowała kryptowalutę na Instagramie, gdzie ma 278 milionów obserwujących. Jej post z 2021, w którym poprosiła swoich fanów, aby dołączyli do „społeczności Ethereum Max”, wywołał krytykę ze strony brytyjskiego organu nadzoru finansowego.

Charles Randell, szef brytyjskiego Urzędu ds. Postępowania Finansowego stwierdził, że post Kardashian mógł być

promocją finansową z największym zasięgiem odbiorców w historii.

Skrytykował również to, że w poście Kardashian reklamującym EthereumMax, nie była zawarta informacje, że jest to liczący dopiero miesiąc, spekulacyjny token cyfrowy.

Nie potrafię ocenić, czy ten konkretny token jest oszustwem, ale osoby mające wpływ na media społecznościowe są rutynowo opłacane przez oszustów, aby pomóc im pompować i zrzucać nowe tokeny na podstawie czystych spekulacji. Niektórzy influencerzy promują waluty, które w ogóle nie istnieją.

– powiedział Randell podczas Międzynarodowego Sympozjum na temat Przestępczości Gospodarczej w Cambridge.

Zdaniem przedstawicieli EthereumMax post Kardashian miał jedynie na celu podniesienie świadomości na temat projektu i jego użyteczności.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA