Afganistan zakazuje produkcji opium

05.04.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Talibowie zakazali produkcji i transportu opium oraz innych narkotyków na terenie kontrolowanego przez siebie państwa. Chcą w ten sposób zwiększyć swoje szanse na uzyskanie międzynarodowego uznania.

Kraj ten jak dotąd odpowiadał za produkcję aż 69 proc. maku lekarskiego na świecie używanego do wytwarzania narkotyków takich jak heroina i opium.

Oficjalny zakaz

Na początku kwietnia produkcja narkotyków, w tym uprawa opium została zakazana na terenie Islamskiego Emiratu Afganistanu. Haibatullah Akhundzada podkreślił, że zgodnie z prawem szariatu właściciele nielegalnych upraw będą karani.

Zgodnie z dekretem najwyższego przywódcy Islamskiego Emiratu Afganistanu wszyscy Afgańczycy są informowani, że od teraz uprawa maku jest surowo zabroniona w całym kraju. (…) Jeśli ktokolwiek naruszy dekret, plony zostaną natychmiast zniszczone, a sprawca będzie traktowany zgodnie z prawem szariatu.

Według ONZ w 2017 r. produkcja opium w Afganistanie była warta 1,4 mld dolarów. W następnych latach zmalała, by znów ostro wzrosnąć zaraz po przejęciu władzy w państwie przez talibów. Nowe uprawy pojawiły się przede wszystkim w południowo-wschodnich prowincjach.

Opium przynosiło znacznie wyższe zyski niż alternatywne zasiewy pszenicy. Dla wielu rolników produkcja maku lekarskiego była jedynym źródłem dochodu w państwie wyniszczonym wojną. ONZ szacuje, że w Afganistanie ma miejsce kryzys humanitarny, ok. 23 mln ludzi boryka się z poważnymi niedoborami żywności. Co więcej, w ostatnich dwóch tygodniach ceny maku się podwoiły, na wieść o planowanym zakazie.

Przyczyny decyzji

Zakazano także transportu oraz pośredniczenia w zakupach narkotyków. Nie wolno również samemu stosować środków odurzających.

Talibowie podobną decyzję wydali już w 2000 roku, w trakcie swoich poprzednich rządów. Oczekiwali wówczas międzynarodowej legitymacji. Gdy jej nie uzyskali, decyzję cofnięto. Także tym razem zakaz produkcji opium ma być odpowiedzią na międzynarodowe obawy.

Talibowie starają się o międzynarodowe uznanie. Pragną zniesienia sankcji utrudniających funkcjonowanie bankowości oraz biznesu. Zapanowanie nad sektorem narkotykowym to podstawowe żądanie postawione przez społeczność międzynarodowa w sierpniu minionego roku.

Duży wpływ na podjęcie tej decyzji z pewnością ma coraz większa obecność Chin w Afganistanie. Pekin stanowczo sprzeciwia się narkotykom, w szczególności opium – ze względu na jego historyczne konotacje.

MD/źródło: Obserwator Gospodarczy

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA