A jednak! Także Phillip Morris wycofuje się z Rosji

29.03.2022
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Gigant zajmujący się produkcją wyrobów tytoniowych wygasza planowane inwestycje i ogranicza działalność na rosyjskim rynku. Zamierza także zupełnie wycofać się z Rosji.

Wczoraj opublikowaliśmy listę zagranicznych firm która dalej funkcjonują na terenie Rosji. W ich gronie znalazło się Philip Morris International. W związku z tym jeszcze tego samego dnia skontaktowali się z nami przedstawiciele tej firmy.

Poinformowali nas, że już 24 marca firma PMI ogłosiła konkretne działania, które podjęła w celu wygaszenia planowanych inwestycji i ograniczenia produkcji w Rosji.

Wśród dotychczas podjętych przez PMI działań jest m.in. zaprzestanie produkcji szeregu wyrobów tytoniowych oferowanych na rynku rosyjskim i równoległe ograniczenie działalności produkcyjnej. Firma zrezygnowała także z planowanych na ten rok premier wszystkich swoich produktów w Rosji.

Prócz tego zawieszona została także działalność marketingowa na rosyjskim rynku.

Co więcej, PMI przygotowuje scenariusze wyjścia z rosyjskiego rynku, uwzględniając złożoność i dynamicznie zmieniającą się specyfikę otoczenia regulacyjnego i biznesowego na tym rynku.

Od 4 tygodni wszystkie nasze wysiłki skupiają się na zapewnieniu bezpieczeństwa naszym kolegom z Ukrainy. Wyrażamy solidarność z cierpiącymi, niewinnymi dziećmi, kobietami i mężczyznami. W Rosji zatrudniamy ponad 3200 pracowników. Nadal będziemy ich wspierać i wypłacać pensje. Naszym priorytetem jest zapewnienie im ochrony i w oparciu o to będziemy podejmować dalsze decyzje

– powiedział Jacek Olczak, CEO Philip Morris International.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami przekazywanymi przez PMI, w 2021 r. na rynek rosyjski trafiło blisko 10 proc. całkowitego wolumenu produktów firmy. Rosja odpowiada za około 6 proc. przychodów netto PMI.

Pomoc dla Ukrainy

Równolegle Philip Morris International uczestniczy w niesieniu pomocy humanitarnej Ukrainie. Firma zobowiązała się przekazać pierwszą transzę wsparcia finansowego w wysokości 10 mln dolarów.

PMI uruchomił też specjalny fundusz humanitarny dla Ukrainy, w ramach globalnej inicjatywy „Projects with a Heart”. Firma wyrównuje wsparcie swoich pracowników donacją o tej samej wysokości.

Zagrożenia przy wychodzeniu z Rosji

Zagraniczne korporacje opuszczające Rosję muszą być szczególnie ostrożne. Państwo bowiem nie tylko rekwiruje towar, ale także m.in. grozi nacjonalizacją fabryk.

Na przykład na początku marca agenci rosyjskich służb specjalnych skonfiskowali warte miliony dolarów luksusowe zegarki szwajcarskiej firmy Audemars Piguet. Rosjanie konfiskatę wyjaśnili nieprawidłowościami w dokumentach celnych.

Kamil Śliwiński

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA